כיצד להחליף קסטה באופניים

טיולי אופניים ברמה שעוד לא הכרתם

כיצד להחליף קסטה באופניים

לאחר שרכבת כ -1,000 קילומטרים על האופניים שלך, הגיע הזמן לבחון מקרוב את הקסטה שלך. כמות הבלאי תשתנה מאוד בהתאם למצב השרשרת שלך ומה סגנון הרכיבה שלך. אם השיניים בגלגלי השיניים שלך בשימוש הנפוץ ביותר נראים יותר כמו סנפירי כריש מאשר כמו גבנונים מעוגלים של גלגלי שיניים מעט משומשים, הגיע הזמן להחליף את הקסטה.

לפעמים אפשר להחליף גלגלי שיניים בודדים במקום את כל הקסטה, אך לא בכל הקסטות יש חלקי חילוף, ולעתים קרובות עדיף להחליף את כל הקסטה. שאל את מכונאי האופניים המקומי שלך מה הכי מתאים לאופניים שלך.

בדוק את סוג חיבור הנאבה של גלגל האופניים שלך

All Bikes Tips

השלבים הבאים להסרת הקסטה מניחים שיש ברשותך קסטה מסוג freehub. לרוב האופניים המודרניים יש קסטה מסוג freehub לדוגמא: קסטה של שימאנו מדגם FH-MT510-B. כדי לבדוק את סוג הקסטה שלך, הסר את הגלגל האחורי מהאופניים והסתכל ליד השיניים הקטנות ביותר בקסטה. אם אתה רואה את המילה "lock" הכתובה על גלגל לשיניים הקטן ביותר, זה אומר שיש לך קסטה מסוג freehub.

מה המשמעות של גדלי הקסטות האופניים?

כלים להחלפת קסטה באופניים

All Bikes Tips

לצורך החלפת קסטה באופניים עליך להצטייד בכלי עבודה הנכונים לצורך כך. הנעילה נועדה להחזיק את גלגלי השיניים של הקסטה במקום על הנאבה. כדי להסיר את הקסטה ולהחליף אותה, עליך לפתוח את הנעילה הזו. תזדקק לשלושה כלים כדי לעשות זאת: שוט שרשרת, מפתח קסטות ומפתח שוודי גדול מתכוונן.

אז כיצד להחליף קסטה באופניים? הנה כמה צעדים לפירוק הקסטה והרכבה מחדש.

All Bikes Tips

הסרת קסטת אופניים

לאחר שהסרת את הגלגל האחורי מהאופניים שלך, הסר את ציר השחרור המהיר מהגלגל. לאחר מכן, הכנס את מפתח הבוקסה לקסטה שלך וסובב אותו עד שהוא יושב היטב עד הסוף, הוא ישב רק במצב אחד. אם מפתח הבוקסה לקסטות הסטנדרטי אינו מתאים לקסטה שלך, בקש מהמכונאי האופניים שלך שיעשה זאת.

CASSETTE LOCKRING TOOL

כדי להחזיק את מפתח הבוקסה צמוד אל גלגלי השיניים, הסר את הקפיצים מציר השחרור המהיר שלך ואז הכנס את הציר בחזרה דרך הגלגל ומפתח הבוקסה של הקסטה והדק אותו.

(אם לאופניים שלך יש ציר שמתברג דרך מסגרת האופניים, ולא שחרור מהיר רגיל, אתה יכול להשחיל את הציר דרך מפתח הקסטה. זה ישמור על כל חלקי הקסטה בסדר הנכון כשאתה מסיר את הקסטה, אבל זה לא יאפשר לך לנעול את חלקי הקסטה יחד עם מפתח הקסטה).

קסטה מורכבת

עמוד מאחורי הגלגל (כשהגלגל אנכי והצמיג על הקרקע), וסגור את שוט השרשרת מעל אחד מגלגלי השיניים הבינוניים יותר בקסטה, כך שתוכל להחזיק את הידית ביד שמאל. כוון את מפתח הברגים הגדול שלך כך שיתאים לחלקו החיצוני של מפתח הבוקסה, והחזק אותו ביד ימין. שוט השרשרת ימנע מהקסטה להסתובב בזמן שאתה משתמש במפתח ברגים כדי לפתוח את נעילת הקסטה.

פתיחת הקסטה

לחץ על מפתח הברגים ועל ידיות שוט השרשרת בכיוונים מנוגדים. לאחר שהבוקסה משוחררת, שחרר את שוט השרשרת ואת מפתח הברגים, והמשיך לפתוח את הטבעת על ידי סיבוב של מפתח הבוקסה ביד או באמצעות מפתח השוודי.

הסר את מפתח הבוקסה ואז החלק את הקסטה החוצה. הסר את הקסטה בזהירות אם בכוונתך לעשות שימוש חוזר בחלקים – גלגלי השיניים והמרווחים (ספייסרים) עלולים להתפרק לעיתים.

התקנת קסטת אופניים

All Bikes Tips

החלק את הקסטה החדשה על גוף ה- FreeHub. (כשאתה קונה את הקסטה החדשה שלך, וודא שמדובר במותג תואם לסוג הנאבה של האופניים שלך.) בקסטה יש חריצים שמתיישרים עם רכסים על הfreehub, כך שהקסטה תמשיך רק בכיוון אחד. הצד המעוצב של גלגלי השיניים צריך להיות פונה לכיוון אחר מהאופניים, וסימני הגודל כמעט תמיד יפנו כלפי חוץ.

לאחר הוצאת הקסטה

וודא שלכל שן בקסטה שלך יש מרווח מובנה, או שאתה מציב רווח בין כל שן (מרווחים מגיעים עם קסטה חדשה). לאחר הרכבת הקסטה, הסתכל על גלגלי השיניים כדי לוודא שכל שהשיניים במרווחים זהים.

כשכל גלגלי השיניים במקום, וודא כי גלגל השיניים הקטן ביותר עומד ישר בגוף ה- freehub , אם לא, יתכן שהחמצת רווח/ספייסר.

כעת השחל את סוגר הנעילה בעזרת מפתח הבוקסה, וסובב את מפתח הבוקסה בכיוון השעון בעזרת מפתח ברגים מתכוונן כדי להדק אותו (אך היזהר שלא להדק יתר על המידה). לאחר מכן, אם יש לך מפתח ברגים ומתאם נכון, יש להדק עפ"י הוראות היצרן (אם לא, היכנס לחנות האופניים המקומית שלך ותן להם לבצע את החלק הזה עבורך).

החזר את ציר השחרור המהיר לחלק הקטן של הקפיצים החרוטיים הפונים פנימה. התקן מחדש את הגלגל על האופניים שלך והעבר בין ההילוכים כדי לוודא שהכל עובד כראוי לפני הרכיבה.

תחזוקת קסטת האופניים והשרשרת

All Bikes Tips

נקה את הקסטה היטב לפחות כמה פעמים בשנה. היזהר בעת הניקוי באיזור הנאבה. אל תשתמש בממיס שומנים או בחומרים כימיים כדי לנקות אותה מכיוון שאתה עלול להמיס את הגריז במסבים.

מומלץ גם להחליף את השרשרת כשאתה מחליף את הקסטה. (השרשראות נשחקות מהר יותר מהקסטה שלך, כך שסביר להניח שתחליף מספר שרשראות לפני שתצטרך להחליף את הקסטה.) קסטות ושרשראות צריכות להיות תואמות זו לזו. לדוגמה, אם יש לך קסטה עם 9 הילוכים, אתה צריך שרשרת עם 9 הילוכים.

מצב שרשרת לקוי יכול לשחוק את שיני הקסטה מהר מהרגיל. אם אתה גר ליד החוף שבו חול הים יכול להיכנס לחוליות בשרשרת שלך, או אם אתה גר בסביבה רטובה שבה השרשרת שלך מחלידה, מומלץ להחליף באופן יזום את השרשרת שלך. לפרטי הדרכה, קרא את המאמר שלנו, כיצד להחליף את שרשרת האופניים שלך.

כתיבת תגובה