מה זה TPI בצמיגי אופניים

What Is the TPI on Bicycle Tires?

מה זה TPI בצמיגי אופניים? | What Is the TPI on Bicycle Tires?

אתם יכולים להסתכל על צמיגי האופניים שלכם כעל משהו שאתם מרוצים מהם, כל עוד הם מלאים אוויר ולא שחוקים. אך קיימים רכיבים חשובים בבנייתם המאפשרים לצמיגים ליצור קשר בטוח עם הכביש או עם השטח, להחזיק את צורתם ולהגן על הפנימית. מתחת לעיצוב משטח הגומי של צמיג האופניים שלכם נמצא מבנה המכונה מעטפת, עשוי מחוטי ניילון. חוטים אלה נמדדים ב- TPI, Thread Per Inch שמייצג חוטים לאינץ'.

חתך צמיג כביש של Continental Gatorskin

מה זה TPI בצמיגי אופניים

מַשְׁמָעוּת

החלק החשוב ביותר בצמיג שלך הוא בין החלק של הצמיג שננעץ בחישוק עד לקצה השני של הצמיג והמעטפת הפנימית של הצמיג, ודווקא הגומי הוא המרכיב הכי פחות חשוב בצמיג שלך. לפני דורות היו מעטפות עשויות מבד כותנה, אך בשנות השישים עברו היצרנים לניילון, בעל חוזק מתיחה מעולה. צמיגים יוקרתיים כוללים Kevlar, סיבים קלים וחזקים. המעטפת משתמשת בשכבות חוטים, הנמדדות ב- TPI, מונחות זו לצד זו ומונחות בשכבות בניצב זו לזו.
TPI הינו מספר החוטים החוצים סנטימטר מרובע אחד של שכבה אחת של מעטפת הצמיג.
TPI נמוך יותר מעניק התנגדות לניקוב, חתך ושחיקה טובים יותר, אך הוא כבד יותר.
TPI גבוה יותר תואם טוב יותר את השטח, ומציע נסיעה חלקה ונוחה יותר תוך הפחתת משקל הצמיג.
במילים אחרות:
ככל ש- TPI גבוה יותר, הצמיג הופך קל יותר ומשקלו גמיש יותר.
לדוגמא, רוב צמיגי מקסיס הם 60 TPI, ואילו צמיגי המירוץ של מקסיס הם 120 TPI.

מה זה TPI בצמיגי אופניים

פוּנקצִיָה

חוט גדול יותר משווה ל- TPI נמוך יותר ומעטה נוקשה יותר, מציין רוכב האופניים המקצועי לשעבר איאן דיל שכתב במגזין Mountain Bike. צמיג אופני הרים בסגנון AM/DH עשוי להשתמש במעטפת של 60 TPI, ואילו צמיגי שטח בסגנון קרוס-קאנטרי או אופני כביש יכולים להשתמש במעטפת של 120 TPI. גודל חוטים קטן יותר, הוא מציין, גורם ל TPI גבוה יותר ופחות גומי ארוז בין החוטים, מה שהופך את הצמיג לקליל וגמיש יותר על הכביש. לצמיגי שטח יש שכבה יחידה של מעטפת מלוכדת מתחת למרכז הצמיג הבא במגע עם הקרקע, כותב דיל, ואילו צמיגי AM משתמשים לרוב במעטה דו שכבתי.

סוגים

יצרנית הצמיגים "ויטוריה" מחזיקה את ה- TPI הגבוה ביותר בענף, עם צמיג של 320 TPI; החברה מייצרת גם צמיגי דרך מ- 26 TPI, עם ממוצע של 120 TPI. חברת "מישלן" מצפון אמריקה מציינת באתר האינטרנט שלה כי היא מציעה 33 TPI לצמיגי כניסה או למצבים קיצוניים כמו מירוץ בסגנון DH או רכיבה על אופניים בסגנון AM, 60 TPI לצמיגי טווח בינוני ו 127 TPI לצמיגים מהטווח העליון. Maxxis שבסיסה בטייוואן מציינת כי רוב הצמיגים שלה הם 60 TPI מלבד צמיגי המרוץ שהם 120 TPI.

שיקולים

רוכב מתחיל צריך למצוא צמיג המספק את התמורה הטובה ביותר בהתבסס על קלילות, ספירת TPI וחלקות הנסיעה, כותב רוברט פאנצה בספרו "רכיבה מהירה". הפרש המחירים הוא כ- 200 ש"ח בין ה- TPI הגבוה ביותר לנמוך ביותר.

תובנה של מומחה

כתבת האופניים נטשה גריף מציינת במגזין "רכיבה על אופניים", כי ערך TPI גבוה יותר יתבטא ויבלוט יותר בפניות, כיוון שהצמיג מתאים יותר למשטח הכביש. אמנם צמיגים עם כמות חוטים נמוכה אינם מציעים את איכות הנסיעה של צמיג 120 TPI, אך הם עמידים יותר בפני חתכים ותקרים. אם אתה רוצה צמיג שיחזיק ליותר קילומטרים, בחר צמיג עם TPI נמוך יותר; אם אתה רוצה צמיג בעל ביצועים גבוהים שיתגלגל מהר יותר ויפנה טוב יותר, בחר צמיג עם TPI גבוה יותר, מייעצת המומחית.

מקורות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.